Matka Teresa z Kalkuty - biografia


Dedyki.net - Oferta serwerów dedykowany, vps, hostingu www oraz serwerów gier, minecraft, serwery głosowe
Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1
 1. #1
  Awatar kosior
  I'm the fuckin' wild one!

  Dołączył
  23 lis 2009
  Wiek
  21
  Posty
  3 838
  Dał piw
  23
  Piwa
  71
  Czas Online
  3 d 15 h 57 m

  Matka Teresa z Kalkuty - biografia

  Urodziła się w 1910 roku w Skopje w Macedonii w rodzinie katolickiej jako Agnesa Gongea (Antigona) Boiagi. Z pochodzenia była Arumunką.

  W zakonie loretanek

  Już w wieku 12 lat poczuła powołanie do służby zakonnej. Sześć lat później wstąpiła do zakonu sióstr loretanek w Irlandii, przyjmując imię zakonne Maria Teresa od Małego Jezusa. Swój nowicjat odbywała w Indiach. Tam od 1929 pracowała w katolickiej szkole dla dziewcząt w Kalkucie, której została później dyrektorką. Śluby wieczyste złożyła 24 maja 1937.

  Nowe dzieła Matki Teresy

  W 1946 udała się do Dorjeeling na rekolekcje z Kalkuty. W czasie długiej podróży miała usłyszeć wezwanie od Boga, jak to sama określiła "powołanie w powołaniu", ażeby opuścić zgromadzenie loretanek i poświęcić się pracy dla ubogich, żyjąc wśród nich. W porozumieniu ze swym ojcem duchownym otrzymała od papieża Piusa XII pozwolenie na opuszczenie loretanek. Przywdziała charakterystyczne białe sari z niebieskim obrzeżem i 21 grudnia 1948 wyszła na ulice Kalkuty do slumsów pomagać trędowatym, umierającym i porzuconym dzieciom. Wynajęła w tym czasie dwa pokoje - jeden służył jako szkoła, a drugi jako dom dla chorych i umierających. 19 marca 1949 dołączyła do niej pierwsza siostra, a potem następne. 7 października 1949 nowe zgromadzenie - Sióstr Misjonarek Miłości zostało zatwierdzone przez arcybiskupa Kalkuty Ferdinanda Periera na prawie diecezjalnym. Po odbyciu nowicjatu 12 pierwszych sióstr złożyło pierwszą profesję zakonną 12 kwietnia 1953, a założycielka profesję wieczystą jako misjonarka miłości. 1 lutego 1965 zgromadzenie otrzymało zatwierdzenie przez Stolicę Apostolską. Misjonarki miłości prowadzą w Indiach i na całym świecie sierocińce, domy dla chorych i umierających.
  Matka Teresa na kongresie w Bonn, 1989
  Matka Teresa na kongresie w Bonn, 1989

  W 1963 założyła męską wspólnotę czynną Braci Misjonarzy Miłości. W 1968 papież Paweł VI poprosił Matkę Teresę o przysłanie sióstr z jej zgromadzenia do Rzymu dla opieki nad biedakami. W 1976 Matka Teresa utworzyła wspólnotę kontemplacyjną dla sióstr, w 1979 dla braci. Do końca życia pracowała pomagając ludziom, apelując jednocześnie zawsze o poszanowanie godności drugiego człowieka oraz czynnie sprzeciwiała się aborcji, eutanazji i antykoncepcji.

  Zgromadzenia i stowarzyszenia założone przez bł. Matkę Teresę:

  * Misjonarki Miłości – gałąź aktywna
  * Misjonarki Miłości – gałąź kontemplacyjna
  * Bracia Misjonarze Miłości
  * Ojcowie Misjonarze Miłości
  * Świeckie Misjonarki Miłości
  * Cierpiący współpracownicy
  * Corpus Christi Movement

  Wyróżnienia i nagrody

  Matka Teresa była laureatką kilkudziesięciu nagród krajowych i międzynarodowych, m. in. najwyższych odznaczeń Indii, USA, b. ZSRR i Anglii. W 1979 za swoją pracę Matka Teresa otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Dzięki temu wiele krajów otworzyło drzwi dla sióstr. Na wniosek włoskich dzieci została Kawalerem Orderu Uśmiechu (1996). Matka Teresa otrzymała również m.in.: pokojową Nagrodę Jana XXIII (1971), Klejnot Indii (1980), tytuł doktora honoris causa prawa (1975) i medycyny (1981), a także doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego (1993). W 1996 przyznano jej honorowe obywatelstwo USA. Myśli i medytacje Matki Teresy zebrano w publikacji Prosta droga (1994, wydanie polskie 1996).

  Śmierć i pogrzeb

  Matka Teresa zmarła na zawał serca 5 września 1997 w Kalkucie. Jej pogrzeb w dniu 13 września 1997, decyzją władz Indii, miał charakter należny osobom o najwyższej randze w państwie, transmitowała go na cały świat telewizja Mondavision.

  Beatyfikacja

  Już w niecałe dwa lata po jej śmierci Jan Paweł II uznał[potrzebne źródło], że za jej wstawiennictwem dokonał się pierwszy cud (uzdrowienie chorej na raka macicy) i rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny. Pomimo wątpliwości związanych z tym uzdrowieniem i pojawiających się głosów, że Matka Teresa powinna zostać ogłoszona świętą już za życia, za swoją niezwykłą działalność, zostaje ona beatyfikowana 19 października 2003. Jeszcze nigdy we współczesnej historii chrześcijaństwa nikt nie został wyniesiony na ołtarze tak szybko, bo zaledwie 6 lat po swojej śmierci.


  źródło: onet.pl 2. # ADS

  Dołączył
  18.03.2008
  Wiek
  2010
  Posty
  99
   

Podobne wątki

 1. *ban od kac ~ Matka Teresa
  Przez Matka Teresa w dziale Stare bany 4FUN
  Odpowiedzi: 1
  Ostatni post / autor: 21 lis 2008, 18:44:09
 2. Ban od AqQ ~ Matka Teresa
  Przez Matka Teresa w dziale Stare bany 4FUN
  Odpowiedzi: 5
  Ostatni post / autor: 19 lis 2008, 15:05:46

Tagi dla tego wątku

Tematy i artykuły: iZ3D Driver ----Gry przez okulary 3D, DJ Antoine - We Are The Party, I want to play a game!, Spiryt ^^, Zarabianie na Uploadowaniu-Hitfile.net, RoundSound by ByKu [007] MIX TRACKS [DUBSTEP/DANCE/HIP-HOP/DISCO POLO/HOUSE], Oficjalnie: Małkowski w Lubinie, GameSign.pl, Ps3 eboot.bin patcher (kazda gra chodzi na cfw 3.55), Najciekawsze Serwery Cs! Siec serwerow zaprasza cs-amxx.pl, Slot,