Jan Andrzej Morsztyn - biografia


Dedyki.net - Oferta serwerów dedykowany, vps, hostingu www oraz serwerów gier, minecraft, serwery głosowe
Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1
 1. #1
  Awatar kosior
  I'm the fuckin' wild one!

  Dołączył
  23 lis 2009
  Wiek
  21
  Posty
  3 838
  Dał piw
  23
  Piwa
  71
  Czas Online
  3 d 15 h 57 m

  Jan Andrzej Morsztyn - biografia

  I.
  Przedstawicielem poezji dworskiej w literaturze polskiego baroku jest Jan Andrzej Morsztyn. Pisanie poezji nie było jego jedynym i głównym zajęciem. Był on związany przede wszystkim z dworem. Piastował na nim liczne urzędy jak na przykład podskarbiego wielkiego koronnego. Był też dyplomatą, a po opuszczeniu kraju sekretarzem króla Francji Ludwika XVI. Jan Andrzej Morsztyn żył w latach 1621- 1693. Jest autorem wydanych po jego śmierci dwóch zbiorów poezji "Lutnia" oraz "Kanikuła albo Psia gwiazda" oraz przekładów sztuki "Cyd" P. Corneille`a, sielanki "Amintasa" T. Tasso i poematu "Psyche" Mariniego.
  II.
  Najczęściej pojawiającymi się tematami w jego twórczości są miłość, kobieta oraz życie dworskie. Jan Andrzej Morsztyn jest nazywany polskim marinistą, wzoruje się on na twórczości włoskiego poety Giambattisty Marino, twórcy nurtu zwanego od jego nazwiska marinizmem. Morsztyn tworzy więc poezję kunsztowną, dba o jej formę, która góruje nad treścią. Stosuje liczne środki stylistyczne charakterystyczne dla barokowej poezji jak na przykład anafory, porównania, zaskakujące puenty, metafory, oksymorony, hiperbolę. Możemy o nim mówić także jako o przedstawicielu konceptyzmu polegającym konstruowaniu wierszy w oparciu o przemyślny koncept, który ma za zadanie zaskoczyć czytelnika. Dzięki zastosowaniu niezwykłych konceptów jego poezja jest bardzo oryginalna.


  III.
  Charakterystyczne dla jego twórczości utwory:  1. "Do trupa"- wiersz party na przemyślnym koncepcie. Autor porównał nieszczęśliwie zakochanego do trupa. Zaskakująca jest również puenta, z której dowiadujemy się, że sytuacja nieboszczyka jest bardziej korzystna.  1. "Niestatek"- Wiersz zbudowany jest z wyliczeń niemożliwych do spełnienia zjawisk. To wyliczanie ma na celu spotęgowanie puenty. Autor bowiem mówi, że prędzej to wszystko się stanie niż kobieta będzie wierna.  1. "Raki"- Opisuje rozsądne, cnotliwe, życie, ale stwierdza, że to wszystko prędzej się zmieni niż jego uczucia. Stawia rozum ponad miłość.  1. "Niestatek II"- W wierszu tym poeta zestawia dwa obrazy tej samej kobiety, jeden piękny drugi brzydki. Póki są w zgodzie jego pani jest świeża, młoda, ładna, gdy się kłócą natychmiast jej wizerunek ulega przemianie. Ciało jej jest wówczas szpetne, chore, zezwierzęcone, stare.
  1. "O swej pannie."- Tematem utworu jest kobieta. Porównuje ją poeta do białych rzeczy dodając, że nic bielszego od niej nie ma na świecie.  źródło: bryk.pl 2. Dał piw Regulicz dał piwo za ten post!
 3. # ADS

  Dołączył
  18.03.2008
  Wiek
  2010
  Posty
  99
   

Podobne wątki

 1. Andrzej Butruk - biografia
  Przez kosior w dziale Biografie
  Odpowiedzi: 0
  Ostatni post / autor: 8 kwi 2011, 19:51:04
 2. Andrzej Juskowiak - biografia
  Przez kosior w dziale Biografie
  Odpowiedzi: 0
  Ostatni post / autor: 21 mar 2011, 15:12:37
 3. Andrzej Mogielnicki - biografia
  Przez kosior w dziale Biografie
  Odpowiedzi: 0
  Ostatni post / autor: 2 mar 2011, 16:40:10
 4. Jan Andrzej Morsztyn
  Przez scRreen. w dziale Biografie
  Odpowiedzi: 0
  Ostatni post / autor: 8 kwi 2010, 18:15:40
 5. Andrzej Gołota Biografia
  Przez Shatter w dziale Biografie
  Odpowiedzi: 0
  Ostatni post / autor: 19 gru 2009, 22:01:23

Tagi dla tego wątku

Tematy i artykuły: Reset serwera, UNban, Ultima Online Mysterious World - Darmowa Gra MMORPG ZAPRASZA!!, Prośba o Ub, Zarabianie Na Uploadowaniu - easy-share.com, Odtwarzanie FLAC w WMP, Problem opengl :), AVG Anti-Virus 2011 Free Edition, Poszukujemy moderatorów działów!, Little Fighter Online, Sobota x Matheo gośc. Buczer, Bezczel - Jeszcze będzie hajc,