Maria Kuncewiczowa - biografia


Dedyki.net - Oferta serwerów dedykowany, vps, hostingu www oraz serwerów gier, minecraft, serwery głosowe
Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1
 1. #1
  Awatar kosior
  I'm the fuckin' wild one!

  Dołączył
  23 lis 2009
  Wiek
  21
  Posty
  3 838
  Dał piw
  23
  Piwa
  71
  Czas Online
  3 d 15 h 57 m

  Maria Kuncewiczowa - biografia

  Przyszła na świat w Samarze w 1899 roku i nazywał się wtedy Maria Szczepańska. Jej rodzina była bardzo związana z Polska, dlatego też w jej rodzinie kultywowano tradycje niepodległościowe i narodowościowe. Poszła na romanistykę, która ukończyła filologię w Nancy, a potem poznawała utwory polskiej literatury na filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego i Warszawskiego, a także śpiew w konserwatoriach warszawskim i paryskim.
  Debiut pisarski przypada na 1918 rok, utwory jej ukazały się w piśmie "Pro Arte et Studio". Poślubiła Jerzego Kuncewicza, który zajmował się prawem, dramatem i filozofią, jak również współpracował z Witosem.
  W 1938 roku uhonorowano ją Złotym Wawrzynem Polskiej Akademii Literatury, jako dla osoby zasłużonej dla literatury polskiej. Kiedy rozpoczęła się nawałnica dziejowa 1939 roku, wyjechała do Paryża, a potem do Londynu, gdzie - w latach 1940-55 - współpracowała z polskim oddziałem PEN-Clubu ( przez pewien czas była nawet jego prezesem). Od czasu odwilży 1956 roku wykładał literaturę polska na uczelni w Chicago. Starała się odwiedzać ojczyznę, aż w końcu do niej wróciła w 1968 roku. Odtąd żyła w Kazimierzu Dolnym w domu, nazwanym później "Kuncewiczówką". Właśnie w owym czasie stworzyła wiele znakomitych utworów. Służyło je wyciszenie i przebywanie z dala od oczu krytyki oraz czytelników.

  Kuncewiczowa z pewnością należy do tych, którzy rozwinęli i nadali kształt polskiej literaturze psychologiczno-obyczajowej. Szczególne miejsce pod tym względem zajmuje tutaj "Cudzoziemka" (1936). W tej powieści dotykamy najintymniejszego życia starzejącej się kobiety, zazwyczaj zakrytego przed oczami postronnych. Psychika staje się terenem badań znakomitej pisarki. Analizuje ona ze znawstwem niedostępne dotąd obszary ludzkiego życia psychicznego.
  Życie społeczno-obyczajowe także interesował o pisarkę, czemu daje wyraz tomach: "Dwa księżyce" (1933), "Serce kraju" (1939), "W domu i w Polsce" (1939). Była również autorka powieści radiowej, dosyć ciekawego i zupełnie nowego gatunku twórczości ("Dni powszednie państwa Kowalskich", napisana w 1938 roku).

  Los Polaków w czasie wojny i zaraz po niej opisała między innymi w powieści "Zmowa nieobecnych" (Londyn 1946, Monachium 1950), "Leśnik" (Paryż 1952), "Gaj oliwny" (1961).

  Maria Kuncewiczowa jest także autorka antologii anglojęzycznej o polskiej literaturze współczesnej: "The Modern Polish Prose" (1945). Było to dzieło, które przyczyniło się do popularyzacji polskiej twórczości w świecie.
  Jeśli chodzi o literaturę diarystyczną, to napisała krótkie dzieła o swojej podróży do Hiszpanii "Don Kichote i niańki" (1965) oraz zapisała swoje wrażenia z wyprawy do Palestyny i zatytułowała je: "Miasto Heroda" (1939).

  Kuncewiczowa była pisarką wszechstronną. Tworzyła również reportaże i felietony, które zachwycały subtelnością opisu i dokładnością przestudiowanego wycinka rzeczywistości. Znana jest także jako tłumaczka literatury angielskiej, francuskiej, a nawet norweskiej. Nie zamykała się w kręgu literackich dzieł, ale szła z duchem czasu, uczestnicząc w sprawowaniu czwartej władzy, jaka przypisuje się mediom.
  Rok 1974 przyniósł jej uznanie narodowe w postaci nagrody państwowej pierwszego stopnia.
  Autorka "Cudzoziemki" bazowała w dużym stopniu na zdobyczach psychoanalizy. Była na bieżąco z najnowszymi trendami w tej dziedzinie. To właśnie dlatego utwory takie jak wspominana już parokrotnie "Cudzoziemka" nie tracą na aktualności, a wręcz przeciwnie, wprowadzają nas w sfery dzisiaj zaniedbane. Odkrywanie tego, co kryje ludzka psychika zajęło jej niemal całe życie, ale dzięki jej trudowi, późniejsi twórcy mieli ułatwione zadanie, jeśli chodzi o prozę psychologiczną. Teren dotychczas został już w pewnym sensie przygotowany na zasiew następnych pokoleń.
  źródło: onet.pl 2. # ADS

  Dołączył
  18.03.2008
  Wiek
  2010
  Posty
  99
   

Podobne wątki

 1. Ángel Di María - biografia
  Przez kosior w dziale Biografie
  Odpowiedzi: 0
  Ostatni post / autor: 10 kwi 2011, 15:23:48
 2. Maria Konopnicka - biografia
  Przez kosior w dziale Biografie
  Odpowiedzi: 0
  Ostatni post / autor: 21 sty 2011, 12:13:15
 3. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska - biografia
  Przez kosior w dziale Biografie
  Odpowiedzi: 0
  Ostatni post / autor: 15 sty 2011, 14:37:13
 4. Maria Kaczyńska - Biografia
  Przez LebShot w dziale Biografie
  Odpowiedzi: 2
  Ostatni post / autor: 9 sty 2011, 06:11:50
 5. Św. Maksymilian Maria Kolbe - biografia
  Przez kosior w dziale Biografie
  Odpowiedzi: 0
  Ostatni post / autor: 6 sty 2011, 15:43:13

Tagi dla tego wątku

Tematy i artykuły: Podanie VeTTo #, Zarabianie na Uploadowaniu hsupload.com, sKserV, [Wywiad] Dziam na celowniku!, Nie boisz sie? Half-Poradnik jak się przestraszyć!, Ryba z korzeniami<obiad, Jak zginęło 100 chomików ?, Kto jara !, Meet Pro Skill CS-MPS.PL SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!, Jak Pozbyć się chmurek o aktualizacjach, Mega wywiad z oneshotem. (+18),